DANTŲ BALINIMAS
Tikriausiai nėra nė vieno žmogaus pasaulyje, kuris nenorėtų turėti sveikos bei gražios šypsenos. Todėl nenuostabu, kad pastaruoju metu dantų balinimas vis labiau populiarėja.
Kas lemia dantų spalvos pokyčius?
Dažniausios dantų spalvos kitimo priežastys yra senyvas amžius, rūkymas ir dažnas dažančių produktų, pvz., arbatos, kavos, raudonojo vyno, gazuotų gėrimų vartojimas. Taip pat dėl traumų, nekokybiškai plombuotų danties kanalų; kai kurių antibiotikų vartojimo, paveldimumo, per gausaus flouro kiekio, uždegimų ir t.t.
Dantų balinimo konsultacija
Prieš atliekant dantų balinimą, labai svarbu pasikonsultuoti su gydytoju odontologu. Mūsų specialistai įvertins burnos audinių ir dantų būklę, nustatys dantų spalvos pakitimo priežastis bei parinks konkrečiai paciento situacijai tinkamą dantų balinimo metodą ir numatys procedūros rezultatus.
Pavieniai dantys, kuriems buvo atliktas kanalų gydymas, balinami iš vidaus Jei dantų balinimas atliekamas laikantis nurodytų taisyklių ir sąlygų, dantų balinimo procedūra nėra kenksminga. Dantų balinimo geliai yra saugūs, veiksmingi ir ilgalaikiai. Medžiagoms yra suteikti kokybės sertifikatai CE, ISO.
Dantų balinimui dažniaisiai yra naudojamas vandenilio peroksidas, karbamido peroksidas, kurie balinimo procedūros metu skyla į vandenį ir aktyvųjį deguonį. Pastarasis oksiduodamas pigmentinius stambiamolekulinius junginius – dėmes, jas skaido į smulkiamolekulinius bespalvius junginius ir dantys bąla.
Prieš pradedant dantų balinimą, rekomenduojame atlikti profesionalią burnos higieną.
Užsirašykite konsultacijai telefonu 863777006
Dantų balinimo būdai:
Klinikoje “Kretingos odontologijos centras” yra atliekami dantų balinimo būdai:
- Dantų balinimas kabinete;
- Dantų balinimas namuose individualiomis kapomis;
- Vidinis danties balinimas.
.
Dantų balinimas kabinete
Ofisinis
Balinimui naudojami didelės koncentracijos balikliai, todėl specialiais laikikliais atitraukiamos paciento lūpos ir liežuvis, o dantenos užliejamos apsaugine medžiaga (kad baliklis kontaktuotų tik su dantimis). Ofisinis dantų balinimas gali būti pagreitimas naudojant aktyvatorius – lazerį ar įvairias lempas.
Dantų balinimas namuose individualiomis kapomis
Dantų balinimas kapomis yra populiariausias ir pigiausias būdas turėti baltą šypseną. Priklausomai nuo pageidaujamų dantų spalvos pokyčių, dantų balinimo procesas trunka nuo keletos dienų iki kelių savaičių. Balinant dantis individualiomis kapomis, pacientas gali pats reguliuoti balinimo procesą ir jo rezultatus, taip pat, siekiant išlaikyti dantų baltumą, visuomet yra galimybė pagamintas individualias kapas panaudoti ir ateityje.
Pasirinkus dantų balinimą kapomis, pirmo vizito metu yra nuimami atspaudai nuo viršutinio bei apatinio žandikaulių, siunčiami į dantų technikų laboratoriją, kurioje yra gaminamos individualios kapos. Jos yra skaidrios, lengvos, netrukdo kalbėti, nekrenta. Į jas dedama balinanti medžiaga.
Sekančio vizito metu balinimo kapos yra pamatuojamos, gydytojas odontologas išsamiai paaiškina, parodo kaip jomis naudotis.
Vidutiniškai kapos su balinančia medžiaga yra nešiojamos dieną po 2-4 val. arba užsidedamos nakčiai. Įprastinis dantų balinimo kapomis ciklas trunka 10 dienų.
Kaip naudoti kapas:
1. Įšvirkškite balinančio gelio į kapų išorinio paviršiaus (vidinio segmento) rezervuarus. Sunaudojama nuo ½ iki pilno švirkšto medžiagos.
2. Išsivalius dantis ir tarpdančius, uždėkite kapas ant dantų, gerai adaptuokite jas ir jų kraštus.
3. Pašalinkite išsispaudusį medžiagos perteklių švariu pirštu ar dantų šepetėliu. Du kartus išsiskalaukite, skysčio nenurykite.
4. Laikykitės gydytojo nurodymų. Atsiradus dantų jautrumui, nutraukite balinimą ir konsultuokitės su odontologu.
5. Kapas valykite sudrėkintu dantų šepetėliu ir vėsia vandens srove. Laikykite jas dėžutėje (sausoje ir vesioje vietoje).
6. Balinančią medžiagą saugokite nuo šilumos ir tiesioginių saulės spindulių. Jei naudojate ilgesnį laiką ar nutraukėte gydymą, tuomet laikykite šaldytuve. Atkreipkite dėmesį į vartojimo tinkamumo laiką.
Vidinis danties balinimas:
Negyvi dantys balinami iš vidaus. Jei dėl gilaus karieso, traumos ar kitų priežasčių dantis tampa nebegyvybingas, kraujo ir kiti irimo produktai iš danties vidaus įsigeria į dentiną ir dantis patamsėja. Laiku ir taisyklingai atlikus danties šaknų kanalų gydymą dantis išlieka normalios spalvos. To nepadarius vėliau tenka atlikti vidinį danties balinimą.
Iš pradžių įvertinama šaknų kanalų gydymo kokybė ir, jei yra indikacijų, atliekamas pergydymas. Tada išvalomos danties vainiko plombos ir baliklis įdedamas į danties vidų. Balinamoji medžiaga laikoma ir keičiama individualiai, kol bus pasiektas norimas rezultatas.
Vidinis balinimas atliekamas tik priekiniams dantims. Negyvi, patamsėję kapliai ir krūminiai dantys protezuojami – pirmiausia dėl to, kad reikia atstatyti susilpnėjusius, suirusius dantų vainikus. Tuo pačiu išsprendžiama ir spalvos problema.
Būtina žinoti!
· Plombos, vainikėliai, dantų laminatės nebąla. Todėl po dantų balinimo gali rekomenduojama pakeisti ir senas priekinių dantų plombas bei vainikėlius;
· Prieš balinimą turi būti atlikta profesionali burnos higiena (nes neįmanoma nuo baliklio apsaugoti kraujuojančių, uždegiminių dantenų), sugydyti ėduonies pažeisti dantys.
· Negyvi dantys nebąla. Jų balinimui yra taikomas vidinis danties balinimas, kai dantis balinamas ne iš išorės, o iš vidaus;
· Nuo paskutinio balinimo seanso iki danties plombavimo ar protezavimo turi praeiti 2 savaitės. Per šį laiką iš danties pasišalina visi deguonies ar peroksido likučiai ir plombuojant gaunamas maksimaliai stiprus surišimas tarip užpildo ir danties, nusistovi danties spalva, nes balinimo efektas tęsiasi dar keletą dienų po procedūros.
Tetraciklininių dantų balinimas.
Dantų vystymosi metu, maždaug iki 7m., tetraciklinas jungiasi su danties kalciu. Pakinta cheminė emalio – dentino struktūra. Todėl šio tipo pigmentus yra sunkiau pašalinti. Spalvos pokyčiai priklauso nuo gautos antibiotikų dozės, ji svyruoja nuo gelsvos iki juodos spalvos. Nesunkiai pažeisti dantys (gelsvos, oranžinės ar rusvos spalvos) yra balinami įprastu būdu, t.y., kapomis ar lazeriu, sunkiau (pilkšvi, melsvi ar net juodi) – dengiami laminatėmis.
Dantų balinimas nerekomenduojamas
· Jaunesniems nei 18 metų žmonėms;
· Žmonėms, kuriems pasireiškia alergija medžiagoms, naudojamoms procedūros metu;
· Nėščiosioms ir maitinančioms moterims;
· Pacientams, kurių dantų audiniai pažeisti karieso, stipriai nudilę ar jautrūs;
· Asmenims, sergantiems dantenų ligomis;
· Nešiojantiesiems breketus.
Dantų jautrumas po balinimo
Per pirmąsias 24 val. po procedūros gali pasireikšti dantų jautrumas. Jautrumas paprastai praeina kelių dienų bėgyje. Dantų jautrumui sumažinti galite naudoti jautrumą mažinančias pastas ir skalavimo skysčius. Procedūros metu dantenos yra apsaugomos specialia želė, tačiau kai kurie pacientai gali jausti dantenų ir minkštųjų audinių dirginimą. Dirginimas paprastai praeina kelių dienų bėgyje.
Išbalintų dantų priežiūra
Per pirmas 24 valandas po balinimo procedūros patariama nerūkyti, negerti kavos, arbatos, spalvotų gazuotų gėrimų, alaus, raudono vyno ir nevartoti dažančių maisto produktų. Taip pat rekomenduojama vengti spalvotos dantų pastos bei kitų spalvotų burnos priežiūros priemonių.
Kiek išbals Jūsų dantys ir kiek laiko išliks rezultatas?
Dantų balinimo sėkmė ir rezultatas priklauso nuo balinančios medžiagos gebėjimo įsiskverbti į danties audinius įsigėrusias pigmentines medžiagas ir išlikti pakankamai ilgai, kad būtų oksiduotos pigmento turinčios molekulės. Galutinė Jūsų dantų spalva priklauso nuo emalio storio, įgimto atspalvio, amžiaus bei asmeninių įpročių. Prieš dantų balinimo procedūrą ir po jos Jūsų dantų spalva nustatoma naudojant VITAPAN® Classical – spalvų skalę, tad Jūs aiškiai galėsite matyti per kiek tonų Jūsų dantys pašviesėjo.
Dantų balinimo rezultatai gali išlikti keletą metų, tačiau labai svarbu tinkamai rūpintis burnos higiena, 2 kartus per metus atlikti profesionalią burnos higieną (jeigu burnos higienistė nenurodė kitaip), nepamiršti, kad rūkymas, dažantys maisto produktai ir gėrimai (kava, arbata, raudonas vynas ir kt.) mažina dantų baltumą ir juos vartoti reikėtų saikingai. Kiekvieno mūsų dantų baltumas yra individualus ir priklauso nuo genetikos, asmeninių higienos, mitybos įpročių ir amžiaus.
O kaipgi balinančios dantų pastos?
Dauguma balinančių dantų pastų yra ženkliai abrazyvesnės, grubesnės už įprastas dantų pastas, todėl efektyviau nuvalo įvairias pigmentines dantų apnašas ir dantys atrodo baltesni. Kita vertus, dėl jų dantų emalis ir dentinas irgi dėvisi greičiau. Taigi, nuolat naudoti balinančias dantų pastas nerekomenduojama, reikėtų apsiriboti viena tūbele metams, o dantis tokia pasta valyti su pertraukomis.